Retke alustasin maja tagant, leides kruusaraja, mis viis mind Elva jõe soppi, mida palistasid valdavalt mahajäetud moega paadikuurid.
Rohtukasvanud maastikul kõrgus ka üks igiammune tellistest majavare, mille tagant leidsin toruga varustatud allikalise veevõtukoha – see leidis minu silme all ka kasutamist ühe eaka mannerguga varustatud proua poolt. Teine memmeke tuli mulle vastu koera jalutades, aga üldjoontes jättis kogu kant üpris mahajäetud mulje.
Vareme ümber uidates sai mulle selgeks, et Ulila kanti on tänavu õnnistatud kiiliderohkusega. Koheselt märkasin mitmeid triip-vesikiile (Libellula fulva) – tegemist on tänavu seni kohtamata liigiga, keda loetakse haruldasemaks kui harilikku ja lapikut vesikiili. Hilisem retk näitas, et vähemasti Ulila kandis leidub neid nägusaid kiile üpris rohkesti.
Kivisele müürijupile oli laskunud esmapilgul hiilgekiili meenutav pruunitiibne loom, kelle lähem uurimine paljastas, et tegu oli hoopis hiilgekiili lähisugulase, emase hariliku läikkiiliga (Somatochlora metallica).
Liikvel olid samuti suurimad ja (vähemasti Eesti liikide seas) kauneimad sarnastiivalised kiilid – vesineitsikud. Neid on meil kaks liiki: harilik (Calopteryx virgo) ja vööt-vesineitsik (C. splendens). Esimese liigi isaslooma tiivad on üsna ühtlaselt metallsinised, sellal kui teisel on tumedam ala tiibade keskosas. Praktikas kipub enamus vesineitsikke minu kogemuse kohaselt olema täpselt kahe liigi vahepealsete tunnustega – otsustagu hea lugeja ise, kummaga on tegemist kahel alljärgneval fotol.
Hiljuti pilve tagant pääsenud päike ja kiirelt soojenev ilm oli välja meelitanud rohkesti teisigi putukaid, keda järgemööda jäädvustasin. Üheks huvitavaimaks neist oli seninägematu seljamustriga kärbes, kelle määramisel ei saavutanud ma suure ajakulu kiuste vähimatki edu. Kui mõni lugeja oskab mind selles aidata, siis oleksin talle väga tänulik.
Märkimist väärib ka lodjapuuõisikul einestanud nägus triibuline herilane, ilmselt keegi saviherilaste (Eumenidae) esindaja.
Huvitavaid liblikaid oli liikvel vähevõitu – üleüldse on suurliblikate seas praegu suhteline vaikelu, kuna ületalve elanud isendid hakkavad eluringi lõpetama ja nende järglased pole valdavalt veel valmikuikka jõudnud. Taaskord kohtasin vana tuttavat tiigervaksikut (Pseudupanthera macularia), kes oli einestamas iminõgese õitel. Tegin pilti ka võrkvaksikust (Semiothisa clatrata), kes on kindlasti üks Eesti harilikumaid nn hämarikuliblikaid.
Edasi viis teerada esmalt mööda paarist eramust, mis jätkuvalt kasutuses on, jõudes viimaks turbatööstuse hoovile. Seal leidus ohtralt mitmesuguseid masinaid, traktoritest spetsiifilise atribuutikani.
Veidi eemal märkasin ka ihaldusväärset silda – ainsat ühendusteed rabaga, millest pidi saama mu järgnevate retkede põhiline sihtkoht. Sillale oli tõkkepuu ette seatud, samuti hoiatas silt, et võõrastele on rabasse sisenemine keelatud. Et olen taoliste siltidega juba harjunud ja vaat et pooled mu põhivaatluskohad paiknevad „keelatud“ aladel, otsustasin, et mina ei ole võõras, vaid elan siin, pugedes kindlameelselt tõkkepuu alt läbi, imetledes veidi Elva jõge ja asudes astuma piki raba vahele suunduvat sirget kruusateed.
Sajakonna meetri pärast suundus paremale põõsaste vahele kitsas ja kohati vaevumärgatav jalgrada, mis kulges turbapinnasel, piki laia kuivenduskraavi kallast.
Raja ääres ja kraavi kohal oli liikvel rikkalikult rabakiile, samuti harilikke vesikiile ja vilkaid tondihobusid – viimased ei lubanudki end pildistuskaugusele, mistõttu jäi nende liigiline kuuluvus välja selgitamata. Rabakiilidest tuvastasin ja pildistasin üles kolm liiki: punaka (Leucorrhinia rubicunda), suure (L. pectoralis) ja hännak-rabakiili (L. caudalis).
Rabakiilid on lüheldased, kuid pikkade tiibadega vesikiillased valge lauba, tumedate silmade ja pruuni laiguga kummagi tagatiiva kannal. Emasloomade seljal on tavaliselt kollased laigud ja isastel punased, paaril liigil värvub isaste tagakeha ühtlaselt sinakasmustaks. Rabakiile kohtab peamiselt järvede, tiikide ja märgalade piirkonnas, Eestis on neid viis liiki.
Nähtav roostepunaselt värvunud tiibadega emane kiil on kas punakas või suur rabakiil - nende kahe liigi eristamises ei ole ma veel piisavalt hea.
Erinevais paigus kohtasin huvitaval kombel lausa kolme erinevat punanaksurit. Kaks neist suutsin ka ära määrata: ülemine on tõmmu-punanaksur (Ampedus balteatus), keskmine kas suur- (A sanguineus) või hele-punanaksur (A pomonae) ja alumine küüt-punanaksur (A sanguinolentus).
Väga meeldib lugemine oma kodukohast, jätka samas vaimus. Rabas sügishommikuti saab väga häid kaadreid, kunagi seal töötades sai kohtutud suht tihti metsseaperega ja mõnikord põgusalt ka mõne karuotiga.
VastaKustutaMeenutan alati Ulilat ,kui oma kõige ilusamat lapsepõlve,kus sai vanaema ja vanaisa juures elatud suviti.See varemetes punases tellises majas möödusid minu ilusamad mängud ja onu ja vanaisa viisid Emajõele sõitma,kuni selle ajani,kui maja omanik viskas elanikud välja ja lasi lihtsalt majal laguneda.Käin igal aastal 3korda selle maja juures ja panen küünlad põlema,nende inimeste auks,kes seal on elanud ja surnud.Isegi minu lapsed imestavad,et nii ilus koht ,nagu Ulila ,ei hooli inimesed oma kodukohast,seal on nii hea muld ja nad ei hari seda maad.Mäletan ,kui vanaema kasvatas selle lagunenud maja kõrval oma aiasaadusi kartult j.n.e .siis see kartul oli nii hea maitsega,et ma ei ole enam kunagi seda maitset tundnud.Aga pildid on ilusad.
VastaKustutaJuba enam kui aasta eest kolisin Ulilast tagasi Tartusse, sest sealne elu oli vaatamata toredale loodusele siiski pisut üksluine ja Tartu vahet käimine hõreda bussiliikluse süül raskendatud. Jään Ulilat meenutama idüllilise, looduskauni kandina, mis kannab teatavat nukruse pitserit seoses möödunud hiilgeaegadega.
VastaKustutaTiiu, aitäh jagamast mälestusi kunagisest kodupaigast! Ulila on kahtlemata väärt, et elu seal tulevikuski õitseks. Loodame, et kunagi leiab see asula endale uue hingamise!